Så kan du påverka kommunens planarbete
Ansvarig förvaltning
Kyrkogatan 22, 801 84 Gävle
026-17 80 00 (växel)
Ansvarig nämnd
Alla planer har samrådstillfällen då du som berörd eller allmänt intresserad kan ställa frågor och lämna synpunkter.
Här beskrivs översiktsplaners- och detaljplaners samrådstillfällen och arbetsprocesser fram till antagen och gällande plan.
Översiktsplanering
Översiktsplanprocessen har två dialogtillfällen där allmänhet och berörda får lämna in skriftliga synpunkter på översiktsplanförslaget. De kallas samråd och utställning och pågår under minst två månader.
Under samråd och utställning ordnas oftast möten där kommunens ansvariga politiker och tjänstemän informerar och diskuterar förslaget tillsammans med allmänhet och berörda intressenter.
Det finns en politisk vilja i Gävle kommun att ha en medborgardialog i ett tidigt skede av planeringsprocessen. Därför ordnas ofta dialogmöten redan under planens utredningsskede för att fånga in allmänhetens synpunkter och kunskap om olika områden.
Under kommunens planarbete kan du se vilka samråd/utställningar som pågår just nu.
Detaljplanering
Gävle kommun samråder sitt planförslag med sakägare och i vissa fall andra kommuner som berörs av förslaget.
Till sakägare räknas fastighetsägare, bostadsrättsinnehavare, hyresgäster, boende samt myndigheter som länsstyrelsen och kommunala lantmäteriet. De som har väsentligt intresse av förslaget ges tillfälle att lämna synpunkter under samrådstiden. Detsamma gäller flera fackinstanser. Ofta informeras intresserade vid ett samrådsmöte eller öppet hus.
Det slutliga planförslaget, utställningsförslaget, ställs ut under minst tre veckor på Stadsbiblioteket och Medborgarkontoret i Stadshuset. Utställningen annonseras i dagspressen och sakägare underrättas med brev. Synpunkter på förslaget lämnar du skriftligen under utställningstiden.
Under kommunens planarbete kan du se vilka samråd/utställningar som pågår just nu.
Tipsa andra om den här sidan