Du är här: 

Gävle kommunkoncern omvärldsbevakar

7 februari 2011 - Pressmeddelande

Imorgon träffas Gävle kommunkoncerns ledningsgrupper, kommunstyrelsen samt ordförande och vice ordförande i nämnder och styrelser för att fördjupa kunskaperna inom omvärldsbevakning. Totalt cirka 150 personer.

Kommundirektör Göran Arnell säger: - Det krävs av en framtidskommun att vi ligger ett steg före, därför har vi valt att bjuda in alla våra högsta chefer till en dag som handlar om omvärldsbevakning.

Till sin hjälp har Göran Arnell:

  • Micael Dahlén som är professor i företagsekonomi på Handelshögskolan i Stockholm. Micael kommer att berätta om hur vi byggt ett förväntningssamhälle där vi rusar mot nästa jobb, nästa sak, nästa dejt. Vi strävar mot ett nextopia som lovar att nästa vad-som-helst är bättre än någonting vi upplevt tidigare.
  • Hans Bandhold som är partner i Kairos Future och som bland annat fokuserar på strategier som möter morgondagens behov. Hans är under dagen moderator.

Micael, Hans och Göran finns tillgängliga för intervjuer kl 14.30. Plats: Stora Gasklockan.

Media är välkomna att delta på Micaels föreläsning som startar kl 13.30.

För frågor kontakta: Jenny Glumoff, 026-17 23 92 (även mobil). 

Tipsa andra om den här sidan

Copyright © Gävle kommun     Organisationsnummer: 212000-2338    Plusgironummer: 14808-0

Medarbetare