Ola Salo sjunger egna och andras låtar med Gävle Symfoniorkester i ett slutsålt Gävle konserthus
23 mars 2012 - Pressmeddelande
Gävle Symfoniorkester fortsätter succén med Lördagsserien. Nu har turen kommit till Ola Salo som tillsammans med Gävle Symfoniorkester spelar i Gävle Konserthus på lördag.
– Jag kommer att framföra egna låtar blandat med låtar av mina favoritlåtskrivare som Bowie, Elvis Costello och Rufus Wainwright. Dessutom kommer man få höra smakprov från mina klassiska verk samt höra orkestern spela klassisk musik som jag har inspirerats av, säger Ola Salo.
Flera av låtarna framförs för första gången i orkestral tappning.
– När jag skrivit låtar har jag ofta haft större ensembler i åtanke. Det är fantastiskt kul att äntligen få höra mina låtar i full orkesterskrud, säger Ola Salo.
Dirigerar gör Jonas Nydesjö och dessutom medverkar även sopranen Sofia Niklasson och Forsbacka Kammarkör.
Ola Salo
Lördag 24 mars 2012
Gävle Konserthus, Gevaliasalen 19.30
Gävle Symfoniorkester
Ola Salo
Dirigent: Jonas Nydesjö
Sofia Niklasson, sopran
Forsbacka Kammarkör
Konsertlängd: ca 2 tim (inkl paus)
EFTERSNACK
Efter abonnemangskonserterna så ses vi i kafé-baren i foajén med något gott att äta och dricka. Här delar vi våra upplevelser med varandra, och med solister, dirigent och musiker ur Gävle Symfoniorkester. Eftersnack börjar direkt efter konsertens slut och håller på i ca en timme.
För mer information och intervjuer
Einar Ander
Producent
026-17 29 34
070-625 66 36
einar.ander@gavle.se
Tipsa andra om den här sidan