Stolt och Nykter 2012 presenteras
16 april 2012 - Pressinbjudan
Onsdag den 13 juni är det åter dags för årets skolavslutning i Furuviksparken. Stolt & Nykter bjuder in media tisdag den 17 april för att presentera artisterna samt berätta om årets arrangemang.
Vi fortsätter låta ungdomar ha inflytande över arrangemanget. En referensgrupp med fem ungdomar i årskurs 9 har fått komma med synpunkter.
Tid: Tisdag den 17 april kl 11.00
Plats: Nya kontoret mitt emot Furuviksparken. Lövlundsvägen 5.
På plats finns Thed Stjerneklev, projektledare, Nina Tano, Furuviksparken, Lasse Hall, föreståndare fritidsgården Helges, Jens Brodin, föreståndare fritidsgården Treffen och referensgruppen.
Stolt och Nykter är det nyktra alternativet på skolavslutningen och vänder sig till elever från högstadiet och gymnasiet. Det är ett attraktivt arrangemang som lockar unga både lokalt och från andra kommuner. De senaste åren har cirka 3 000 ungdomar från upp till 15 olika kommuner rest hit. Förutom Gästrikland har besökare kommit från Hälsingland, Uppland, Västmanland och Dalarna.
Projektet startade 2001 på initiativ av Helges fritidsgård i Gävle med anledning av den ungdomsfylla och skadegörelse som skedde i Boulognerskogen och centrum under skolavslutningen.
För mer information
Projektledare Thed Stjerneklev, BIG, Brottsförebyggarna i Gävle, 070-611 88 90.
Tipsa andra om den här sidan