Mackie Kniven då och nu – om gängkriminalitet
Andra delen i en samtalsserie om tre, kring Tolvskillingsoperan: Kvällens gäst Camila Salazar Atías är kriminolog med fokus på frågor om gängkriminalitet, våld och ekonomisk och social utsatthet.
Plats: Krusenstjernasalen, plan 2 i Agnes Kulturhus
Tid: Onsdag 26 november kl. 19:00
Om programmet
I Tolvskillingsoperan får vi möta den brutale gängledaren Mackie Kniven och följa hans med- och motgångar. Trots att Brecht skrev dramat för 100 år sedan så klingar vissa repliker smärtsamt nära våra egna löpsedlar om gängvåldet och dess många offer.
Medverkande: Camila Salazar Atías, kriminolog
Om samtalsserien
Under hösten arrangerar Folkteatern Gävleborg tre samtal på Agnes Kulturhus, i samarbete med Gävle bibliotek. Utgångspunkten är Bertolt Brechts klassiska verk Tolvskillingsoperan – men samtalen sträcker sig långt utanför scenen. Vad säger pjäsen oss i dag? Vilket ljus kastar denna berättelse på frågor om makt, pengar och moral, om kriminalitet och samhällsstrukturer? Och hur kan vi förflytta Tolvskillingsoperan in i vårt eget glada 20-tal?
Arrangörer: Folkteatern Gävleborg och Gävle bibliotek
Foto på Camila Salazar Atias av Niklas Ehlén