Unikt lång mätserie om narkotika i avloppsvatten

I en rapport presenterar nu Gävle kommun den längsta sammanhållna mätserien i Sverige av narkotika i avloppsvatten. Under perioden 2013 – 2025 har 95 avloppsmätningar genomförts. Gävle kommuns förre drogsamordnare Johnny Gustavsson var den som initierade och ledde arbetet under hela perioden.

Resultaten visar hur olika preparat ökat i förekomst under åren men också att vissa sedan några år minskat och stabiliserats på lägre nivåer. Amfetamin är den vanligast förekommande drogen i mätningarna.

Genom att ta prover och analysera avloppsvattnet vid Duvbackens reningsverk går det att urskilja halterna av olika narkotikapreparat och se hur konsumtionen förändras över tid.
– Den här mätserien ger oss kunskaper och insikter i arbetet mot narkotika, säger kommunalrådet Jan Myléus (KD). Det är glädjande att trenden för några droger har vänt nedåt och att andra ligger på låga nivåer.

Men Jan Myléus är långt ifrån nöjd.
– Vi kan aldrig acceptera ett samhälle där droger är ett vanligt inslag. Droghandeln är en av grunderna i den gängkriminalitet som orsakar stora skador för både enskilda och för samhället i stort.

Den vanligaste drogen i Gävle är amfetamin. Bland 128 städer i ett europeiskt samarbete lägger Gävle till och med i topp. För både kokain och cannabis ligger halterna däremot på en låg nivå, användningen av dessa båda droger har också minskat de senaste 4 – 6 åren. Heroin förekommer nästan inte alls i mätningarna.

I rapporten finns även resultat från skolelevundersökningar, brottsstatistik, folkhälsoenkäter och läkemedelsstatistik.

Hur mycket narkotika finns det i Gävles avloppsvatten Rapport 2025