Inventering av kulturvärden i Hedesunda

I september och oktober inventerar vi byggnader med kulturvärden i flera områden i Hedesunda.

Konsulter från Tyréns inventerar byggnader i området Ålbo, och konsulter från Norconsult inventerar området från Östveda till Brunn, det vill säga till exempel Landa och Ullanda. Konsulterna kommer att ha varselvästar, och har även med sig ett intyg som visar att de är ute på uppdrag från oss.

För att kunna utföra uppdraget behöver konsulterna tillträde till flera fastigheter i området. Vi har skickat brev till alla fastighetsägare i områdena som berörs.

Syftet med inventeringen är att förbättra vårt kunskapsunderlag om byggnader med kulturvärden. Inventeringen kommer därför att fokusera på de byggnader som har ett kulturvärde. Deras exteriörer dokumenteras med foto och skrift. När inventeringen är färdig får de fastighetsägare som äger en värdefull byggnad en kopia av materialet.