Musik: Skramel mé Ramel

6 november 2026, 13.00, Agnes Kulturhus

Tillbaka till kalendariet

Musik: Skramel mé Ramel

SkRamelorkestern spelar och underhåller med låtar ur Povel Ramels kända och mindre kända repertoar. Gunnar kåserar om Povels liv och leverne mellan låtarna

Plats: Krusenstjernasalen, entréplan i Agnes Kulturhus
Tid: Fredag 6 november kl. 13.00. Dörrarna öppnas 30 minuter innan programstart.

Om programmet

SkRamelorkestern bildades 2010 och har sedan dess spelat på många scener runt om
i Gästrikland, Hälsingland och Dalarna. De har spelat på många pensionärsföreningar som PRO, SPF och Aktiva Seniorer med flera, där medlemmarna älskar att lyssna till Povel Ramels melodier som: Kokosnöten, Orvars sång, Ta av dig skorna, Fars fabrik med flera. Målsättningen är att till 100% glädja publiken med sång och musik.

Medverkande

  • Bengt – gitarr/sång
  • Gunnar – saxofon/Sång
  • Sölve – bas/sång
  • Janne – saxofon/sång
  • Kurre – trummor/sång
  • Hasse – gitarr /sång
  • Kjell – gitarr /sång

Platserna i Krusenstjernasalen är begränsade. Vid tillfällen när det blir fullsatt i salen, visas programmet på en skärm på plan 1, längst ner i huset.

Om Kultur för äldre

Varje fredag på Agnes Kulturhus erbjuds program för äldre. Det är en variation av program där flera verksamheter i samarbetar. Se biofilm, lyssna på författarsamtal och föreläsningar eller upplev konsten i huset.