Limöbåten kommer på sommarbesök
Publicerad 26 juni 2026 13.30
Senast uppdaterad 26 juni 2026 13.28
Kommunstyrelsen fattade den 8 juni beslut om att göra en skärgårdsutredning. Syftet är att undersöka:
- om skärgårdstrafik kan vara ett sätt att öka attraktiviteten och tillgängligheten till kust och skärgård för gävlebor och besökare
- hur möjliga driftsformer och finansiering skulle kunna se ut.
Som en del av utredningen var den initiala tanken att under sommaren upphandla en testperiod av båttrafik. Då ingen möjlig aktör fanns tillgänglig när beslutet fattades kunde testperioden inte bli en del av skärgårdsutredningen.
Nu finns en aktör med båt i Gävle, en aktör som också visat intresse för detta uppdrag. Därför har vi tecknat ett avtal med Royal Shipping via direktupphandling.
Det finns ett brett politiskt stöd i kommunstyrelsen att få till stånd turtrafik till Engeltofta/ Limön i någon form. Jag är glad att Royal Star kommer till Gävle under semestern och att vi kan stå för finansieringen av bastrafik tre dagar i veckan under en fyraveckorsperiod. Nu hoppas vi på fint väder och stor efterfrågan från gävlebor och besökare”, säger Åsa Wiklund Lång (S) kommunstyrelsens ordförande.
Royal Shipping publicerar turlistan på sin webbplats på måndag 29 juni.
Gå till webbsidan Royal Shipping.