Skapa musik digitalt med Kulturskolan i höst

I höst erbjuder Kulturskolan flera kurser för barn och unga som vill utforska musikskapande i digitala miljöer. Alla kurser går att anmäla sig till redan idag.
DJ
  • DJ-kurs (11-16 år) – Gör egen musik, testa DJ, skapa beats och remixa låtar
  • Musikproduktion (12-20 år) – Producera och skapa musik digitalt med Logic Pro
  • Studioproduktion (12-20 år) – Spela in, skapa egen musik och testa hur en studio fungerar

De digitala musikkurserna är en möjlighet för unga att utveckla sitt intresse för musik och få praktisk erfarenhet av moderna verktyg för skapande.

– Vi vill ge unga möjligheten att utforska sin kreativitet med hjälp av modern teknik. Oavsett om du drömmer om att stå bakom DJ-båset, producera egna låtar eller spela in i studio får du hos oss prova, skapa och utvecklas i en inspirerande miljö, säger Johanna Cederloo, biträdande kulturskolechef.

Kulturskolan erbjuder ett brett utbud av kurser inom bland annat bild, cirkus, dans, film, teater, musik och spelutveckling.

Mer information och anmälan hittar du på Kulturskolans sida