Eldrivna tunga transporter – utopi eller affärsmöjlighet?

18 mars 2026, 14.00, Förvaltningshuset

Tillbaka till kalendariet

Eldrivna tunga transporter – utopi eller affärsmöjlighet?

Hur ser energibehovet ut när tunga transporter elektrifieras i Gävleborg? Var behövs laddinfrastruktur vad innebär det för åkerier, energibolag, kommuner och transportköpare? Välkommen till en workshop där vi identifierar konkreta nästa steg, möjliga samverkansformer och roller i den fortsatta utbyggnaden av laddinfrastruktur för tunga transporter i Gävleborg.

Inom ramen för Gävle Klimatavtal med projektmedel från Net Zero Cities har Lunds Universitet gjort simuleringar kring elektrifiering av tunga godstransporter i Gävleborg. Fran Márquez, universitetslektor, Lunds Tekniska Högskola / Senior forskare VTI presenterar resultaten från deras spännande simulering.

Analysen visar bl.a. hur depåladdning och snabbladdning (MCS) kan samspela, vilka effekttoppar som kan uppstå och var, vilka geografiska lägen som är strategiskt viktiga, hur man kan planera investeringar för att de ska bli så lönsamma som möjligt. En specifik analys har också genomförts för skogsindustritransporter.

Nästa steg är avgörande. För att elektrifieringen ska bli möjlig i praktiken behöver vi gemensamt diskutera:

  • Hur samverkar vi så att utbyggnaden av laddinfrastruktur blir effektiv och samhällsekonomiskt rimlig?
  • Vilka aktörer bör ta ledarskap – energibolag, markägare, åkerier, transportköpare, kommuner?
  • Hur kan risker och investeringar delas?
  • Hur säkerställer vi att infrastrukturen byggs där den verkligen behövs – och i rätt tid?
  • Hur skapar vi affärsmodeller som gör satsningarna långsiktigt lönsamma?

Målet med workshopen är att identifiera konkreta nästa steg, möjliga samverkansformer och roller i den fortsatta utbyggnaden av laddinfrastruktur för tunga transporter i Gävleborg.

Varmt välkomna, hälsar Gävle klimatavtal, 3rd Bridge, Gävle Kommun och Lunds Universitet!

Eventinformation