Elektrifieringens möjligheter och gränser

12 november 2026, 19.00, Agnes Kulturhus

Tillbaka till kalendariet

Elektrifieringens möjligheter och gränser

Journalisten och debattören Arne Müller resonerar kring konkurrensen om den fossil-fria elen.

Sveriges regering har tagit sikte på en mer än fördubblad elanvändning inom de närmaste 20 åren. Elbilar och en grön omställning av industrin har förts fram som argument. Men under de senaste åren har en del av de gröna industrisatsningarna stoppats och ersatts med planer på datacenter som kräver mycket stora mängder el.

I och kring Norrsundet norr om Gävle planeras för såväl vindkraft som kärnkraft, tillsammans med ett datacenter. De sex tänkta SMR -reaktorerna förväntas leverera 330 MW och datacentrat beräknas behöva 150 MW (GD 9/10).

Räcker elen till både gröna satsningar och stora datacenter? Hur stora ökningar av elanvändningen är rimliga? Finns det kanske också möjligheter att använda den värdefulla elen mer sparsamt?

Arrangemanget är ett samarbete med Gävle Stadsbibliotek, ABF, Naturskyddsföreningen Gävlekretsen och Gretas Gamlingar Gävle

Eventinformation

Programpunkter

  • Föreläsning och diskussion 19:00

Det här evenemanget är inte skapat av Gävle kommun. Kontakta arrangören om du har synpunkter på innehållet eller använd formuläret rapportera evenemang.