Gratis Prova på & Socialdans Boogie Woogie
Välkommen att prova Boogie Woogie gratis i vår vackra danspaviljong (Pinetska Danspaviljongen) i Regementsparken.
Välkommen att prova Boogie Woogie gratis i vår vackra danspaviljong (Pinetska Danspaviljongen) i Regementsparken.
Den 2:a juni erbjuder vi prova på – för dig som är nyfiken på Boogie Woogie men ännu inte kommit igång. Kom och prova, känn på dansen, prata med oss vana dansare och få svar på eventuella funderingar.
Tisdag 2/6, Prova på 18:30-19:30, Socialdans 19:30-21:30
Efter prova på fortsätter kvällen med socialdans för nya och vana dansare. Dansen och prova på är kostnadsfri och ingen föranmälan krävs.
Boogie Woogie är en fartfylld och lekfull pardans med rötter i 1940- och 50-talets swing- och rock´n´roll-musik. Dansen kännetecknas av snabba fotrörelser, improvisation och stark musikalitet, vilket gör den både energisk och underhållande.
Att hitta till paviljongen: Den ligger i Regementsparken, mellan högskolan i Gävle och Gavleån
Arrangör är Gävle Rockin Rollin Club, som till vardags arrangerar kurser i lokalen på Brynäs, våra danser i huset är för närvarande: Bugg, Fox, Lindy hop, West Coast Swing. Vi erbjuder kurser för både nybörjare och vana dansare. Läs gärna mer om oss på www.grrc.nu