Hjälp oss skapa en blommande äng

22 maj 2026, 13.00, Skogskyrkogården

Tillbaka till kalendariet

Hjälp oss skapa en blommande äng

Den 22 maj firar vi Biologiska mångfaldens dag genom att tillsammans skapa en blommande äng på Skogskyrkogården. Varmt välkommen att plantera med oss.

Svenska kyrkan, Gävle församling uppmärksammar Biologiska mångfaldens dag genom att anlägga en blommande äng på Skogskyrkogården – och alla Gävlebor välkomnas att vara med.

Typiska svenska ängsväxter planteras med hjälp av trädgårdsspade eller planteringsrör. Inga förkunskaper krävs, alla åldrar kan vara med och hjälpa till. Tillsammans skapar vi en levande och vacker miljö som dessutom ger mat och skydd för pollinatörer.

För barnen finns också en bingobricka som ger möjlighet att upptäcka andra delar av Skogskyrkogårdens vackra miljöer.

 

Eventinformation

Det här evenemanget är inte skapat av Gävle kommun. Kontakta arrangören om du har synpunkter på innehållet eller använd formuläret rapportera evenemang.