Stor uppslutning när framtidens mötesarena i Gävle diskuterades
Publicerad 2 oktober 2026 06.44
Senast uppdaterad 2 oktober 2026 08.48
Representanter från näringslivet, Region Gävleborg, Högskolan i Gävle samt politiker och tjänstepersoner från Gävle kommun deltog i mötet. Totalt samlades 51 deltagare för att diskutera behov, möjligheter och utmaningar kopplade till en framtida arena.
Under kvällen fördes samtal kring flera centrala frågor:
- Vilka argument talar för att bygga en arena?
- Vilka argument talar emot?
- Vilka ägandeformer kan vara aktuella?
- Vad krävs för att ta nästa steg?
- Vilka utmaningar behöver lösas längs vägen?
– I dag finns ett behov av mötes- och evenemangslokaler som rymmer cirka 200 till 500 deltagare. Där finns en möjlighet för Gävle att stärka sin attraktionskraft ytterligare. Plus, en av om de viktigaste insikterna från kvällen är att här måste vi kroka arm, näringsliv och offentlig sektor, om vi ska kunna åstadkomma den arenan för möten och evenemang, säger Agneta Venell, näringslivsenhetschef, Gävle kommun.
Frågan tas vidare
Engagemanget under kvällen visade att det finns ett stort intresse för hur Gävle kan utvecklas som värdstad för möten och evenemang. Nu kommer Gävle Convention Bureaus referensgrupp, som består av representanter från näringslivet och kommunen, att sammanställa och analysera dokumentationen från mötet. Därefter bör också en plan tas fram för om och hur frågan kan drivas vidare i nästa steg.