Arbete efter snöstormen Anna
Publicerad 28 december 2025 10.33
Senast uppdaterad 8 januari 2026 15.38
Arbetet fortsätter – fokus på framkomlighet och säkerhet
Efter flera dagar med kraftigt snöfall och blåst fortsätter alla våra enheter med att arbeta med snöröjning de kommande dagarna. Just nu har vi över 70 fordon ute för att ta hand om snömängderna.
Det finns ett stort behov att ta bort is och packad snö på gatorna i Gävle. Vi prioriterar busslinjer/huvudvägar, centrum och vägar till och från skolor. Vi tar övriga områden allt eftersom. Vi har slungtåg, lastbilar, hyvlar och andra fordon för att:
- få bort eller flytta höga snövallar och snöhögar från olämpliga platser, exempelvis korsningar
- hyvla bort is.
Vi försöker undvika att snö hamnar vid privata in- och utfarter när vi plogar, men vid mycket snöfall är det oundvikligt. Vi har inte resurser för att ta bort plogvallarna, det är något du som fastighetsägare själv behöver göra.
Vi är medvetna om att arbetet med snöröjning kommer att ta lång tid. Snön påverkar även vårt arbete med att ta bort nedfallna träd efter stormen Johannes.
Tack för att ditt tålamod och för att du visar hänsyn till våra medarbetare och entreprenörer som arbetar ute i trafiken och i skog och mark. Kom ihåg att vara försiktig om du är utomhus!