Studentfirandet den 12 juni påverkar trafiken i centrala Gävle

För att skapa en trygg och säker miljö i samband med utspringen stänger vi av några gator tillfälligt i centrala Gävle den 12 juni mellan klockan 10.00 och 14.00.

Gator som stängs av

  • Valbogatan samt gång- och cykelvägen mellan Engelbrektsgatan och Kaplansgatan vid Borgarskolan.
  • Del av Centralplan vid Centralstationen intill Drottning Blankas Gymnasieskola.
  • Del av Norra Centralgatan, mellan Drottninggatan och Kyrkogatan, vid NTI Gymnasiet. 

Kartans röda markeringar visar de gator som stängs av tillfälligt. Klicka på bilden för att förstora kartan. 

Kartans med röda markeringar över avstängda gator i Gävle

Så påverkas trafiken 

Biltrafik

  • Gatuavstängningarna innebär att vi behöver leda om trafiken tillfälligt till närliggande gator. Det kan innebära längre restider.
  • Om du inte ska besöka studentfirandet och behöver passera centrala Gävle under dagen rekommenderar vi dig att välja alternativa vägar utanför stadskärnan. 

Busstrafik – information från X-trafik

  • Linje 1, 2, 4, 12 och 99 Gävle. Hållplatserna Nynäshallen, Borgarskolan är avstängd i båda riktningar och Engelbrektsgatan i riktning mot Rådhuset är avstängda fredag 12 juni 11.00-14.30.
  • Resenärer från Engelbrektsgatan i riktning mot Rådhuset hänvisas med linje 99 till Västertull och med linje 12 till Blåsåsen.
  • Resenärer från hållplatserna Borgarskolan och Nynäshallen hänvisas till Rådhuset.

För mer information, kontakta X-trafik, telefon 0771-9 10 10 9.

Gå, cykla eller åk buss

Vi rekommenderar dig som ska delta i studentfirandet att gå, cykla eller åka buss till centrum. Kom gärna i god tid eftersom många människor väntas samlas vid skolorna.