Gävlit är en festival som är varierande, underhållande och samtalande – där vi vill kombinera en hög litterär kvalitet med underhållning.
Festivalen vänder sig till en bred publik, med ett brett program. 2025 års upplaga hölls 15-16 november.
Arrangörer
Huvudarrangör är Gävle bibliotek i nära samarbete med Gefle Dagblad och Litteratur – Region Gävleborg. Festivalen får också betydande bidrag från Svenska Akademien och Region Gävleborg.
Kontakta oss
Har du frågor om festivalen, program och medverkande är du välkommen att kontakta oss.
Epost: gavlit@gavle.se
Telefon: 076-518 95 03
Våra tidigare festivaler
Gävlit hade urpremiär på Gävle Teater i november 2021. Ett gediget program med massor av författarsamtal och framträdanden gjorde att festivalen blev en succé. De kommande två åren hölls festivalen på Gävle Teater och Folkteatern (2022) och Centralteatern (2023). 2025 hölls festivalen ”hemma” på Agnes Kulturhus.