Kulturresa "Intryck - Uttryck - Avtryck": I emigranters spår!
Kulturresa "I emigranters spår" - följ den svensk-amerikanske naivistiska konstnären Olof Krans och hans familj till Erik Jansson-kolonin Bishop Hill i Amerika!
Följ med på en dagstur fylld av dramatiska livsöden, konst och historia! Vi reser i fotspåren av de svenskar som lämnade allt för äventyret och/eller friheten i Amerika.
Vi startar med förmiddagsfika på mysiga Faster Veras Café i Tärnsjö. Därefter besöker vi Olof Krans-museet och hembygdsgården för att lära känna den naivistiske konstnären och emigrantens spännande liv och barndomshem.
Nästa besöksmål är Erik Jansson-museet i Biskopskulla i Uppland. Hör den otroliga berättelsen som den karismatiske sektledaren som fick med sig tusentals människor från Hälsingland och Gästrikland, de så kallade ”Ersk-Jansarna”, på flykten från religiös ofrihet.
På väg hem besöker vi Koversta Gammelby där vi kliver rakt in i historien bland idylliska 1600- och 1700-talshus där vi guidas bland fantastiska och unika väggmålningar!
(Turen utgår även från Sandviken.)