Med rätt kompetens skapar du förutsättningar för att utveckla din verksamhet och säkra kompetensförsörjningen för framtiden och Gävle.
Ett av våra målområden i näringslivsprogrammet är att företag ska hitta rätt kompetens att anställa. Genom oss kan företag bland annat ta emot resurs för praktik och arbetsträning, vilket samtidigt ger företagen en möjlighet att attrahera ny arbetskraft och säkra kompetensförsörjningen.
Delta i jobb- och utbildningsmässan
En mässa där du som arbetsgivare får möjligheten att hitta rätt kompetens till ditt företag.
Träffa arbetssökande som söker utbildningar eller jobb inom en nära framtid.
Träffa studenter som är på väg ut mot arbetslivet och funderar på framtida karriärvägar.
Möta de som redan arbetar men funderar på ett karriärsbyte.
Erbjud praktikplats, aktivitetsplats och samverkan
Ta möjligheten att samverka med oss för att exempelvis erbjuda praktikplatser, aktivitetsplatser och arbetsträning på ditt företag eller delta i kampanjer för dig som företagare.
För att uppnå målet behöver olika aktörer samarbeta för att möta behov och på arbetsmarknaden – för att ta till vara på och bibehålla kunskap och kompetens som finns. Aktörer som behöver samarbeta är bland annat näringslivet, kommunen, region och stat, skolor och högskolan.
Vi har identifierat branscher där det finns brist på kompetens, därför fokuserar vi på hur vi kan åtgärda detta. Tillsammans med högskolor och andra utbildningsinstutioner i Gävle samarbetar vi för att säkerställa att det finns rätt kompetens som matchar branschernas behov.
Inom IT-sektorn har vi etablerat ett branschråd som arbetar för att identifiera gemensamma utmaningar som branschen står inför. Vi kartlägger och analyserar kompetensbehov och tar fram utbildningsprogram som är riktade för att möta de krav som arbetsgivarna ställer.
För att våra befintliga företag i Gävle ska kunna fortsätta sin utveckling framåt och därmed fler jobb så arbetar vi för att skapa fler arbetstillfällen och locka rätt kompetens till Gävle – för att matcha näringslivets behov. .
Tillsammans med näringslivet och Högskolan i Gävle samarbetar vi med fokus på de branscher som har stor utvecklingspotential.
Vi erbjuder stöd och vägledning för de som vill starta och driva företag i Gävle. Tillsammans med Högskolan i Gävle och näringslivet samarbetar vår skolverksamhet för att skapa utbildningar som stärker näringslivets behov, både nu och för framtiden.
Genom att erbjuda lärlings- eller praktikplatser förbereder och kompetensutvecklar vi våra studenter inför arbetslivet.
Vi arbetar för att uppmuntra de som redan är ute i arbetslivet att utveckla sin komeptens och fortbilda sig för att vara mer attraktiv på arbetsmarknaden. På så sätt kan vi skapa bättre förutsättningar för både dig som arbetsgivare men också för den personliga karriären.
Genom dessa insatser vill vi skapa fler arbetstillfällen och öka tillväxten i Gävle
Vi använder nödvändiga kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera.
Om du tillåter alla kakor tillåter du även kakor som gör att webbplatsen fungerar bättre för dig som användare och kakor som gör att vi kan följa upp och förbättra webbplatsen.
Du kan när du vill ändra vilka kakor du tillåter.