Under veckan är alla seniorer välkomna att vara med på å-vandring, tipspromenad, prova-på aktiviteter och föreläsningar med intressanta inspiratörer. Bland annat blir det 65-plus-träning med Sofia Åhman från TV och Ulf Kriström och Stig Salming har ett föredrag under namnet ”Berättelsen om bröderna Salming”.
Besökarna kommer också kunna prova på till exempel
- orientering
- linedance
- racketsport
- discgolf
- gåfotboll
- boule
- rolig lättgympa
- andra idrotter och aktiviteter.
Läs mer om evenemanget, hitta tider och se eventuella kostnader eller behov av föranmälan här.
En del i arbetet att främja ett hälsosamt och aktivt åldrande
Senioraktivitetsveckan är en del i Gävle kommuns arbete att förbättra äldres möjligheter att leva ett hälsosamt och oberoende liv. Gävle har ett rikt föreningsliv och många idrottsföreningar har aktiviteter riktade till 65plus.
Syftet med veckan är att föreningarna ska kunna visa vad de har att erbjuda och att seniorerna ska hitta något roligt och som fungerar för dem, så att de kan fortsätta hålla sig fysiskt aktiva och friska upp i åren.