En fängslande timme med familjen Knyckertz
Lär känna familjen Knyckertz och deras brokiga släkt. Författarna Per Gustavsson och Anders Sparring både ritar och berättar med humor och värme.
Plats: Krusenstjernasalen, plan 2 i Agnes Kulturhus
Tid: Måndag 16 juni kl. 13:00-14:00
För barn från ca 6 år – ingen föranmälan, men kom i god tid.
Om Anders och Per
Anders Sparring författare till barnböcker, film och teveserier. Han har bland annat skrivit manus till Björnes magasin och Hotell Kantarell. Anders har gett ut tre böcker om Karla Brottare och är tillsammans med Per Gustavsson aktuell med den femte boken om Familjen Knyckertz. Vid sidan av sitt författande sysslar Anders även med stå upp-komik.
Per Gustavsson är en flerfaldigt prisbelönad författare och illustratör. Han har skrivit och illustrerat de populära böckerna om Prinsen samt böckerna om den egensinniga och frimodiga Prinsessan. Böckerna om Prinsessan har sålt i 150 000 exemplar och finns utgivna i alla de nordiska länderna. Sedan 2012 sitter Per på stol nr 1 i Svenska Barnboksakademin. Han har nominerats till Augustpriset och bl.a. tilldelats Heffaklumpen för sin samlade produktion.
Fler program under dagen
- Skurkarnas pyssel – kl 14-16. Var med och gör egna skurk-masker.
- Tävling: Lös mysteriet med boktjuven på biblioteket! All info finns på barnavdelningen, plan 3