Nytt sätt att handla mat och dagligvaror med hemtjänst

Från och med våren 2025 inför kommunen ett nytt digitalt arbetssätt för inköp av mat och dagligvaror för dig som får hjälp av hemtjänsten.

Så fungerar det nya inköpssättet

I stället för att hemtjänsten handlar i butik åt dig, beställer du själv dina varor direkt från matbutiken med hjälp av en surfplatta, dator eller smartphone. Det innebär en ökad valfrihet och möjlighet att själv välja butik och anpassa sina inköp efter butikens utbud och extrapriser.

Du väljer var du vill handla

  • Du väljer själv vilken matbutik du vill handla från.
  • Du behöver inte handla från samma butik varje gång.
  • Du ser varor och priser på skärmen i surfplattan, datorn eller telefonen.
  • Du väljer varor och varumärken, du kan se erbjudanden, ta del av extrapriser och få bonus.
  • Du ser innan du betalar vad det kostar.

Om det finns behov kan hemtjänstpersonalen ge stöd vid inköpet.

Gäller dig som får hjälp med dina inköp

Vid ett personligt besök introducerar hemtjänstpersonalen dig till hur du börjar handla. Det nya sättet gäller dig som har hemtjänst eller snart kan få det. Hemtjänstens personal kommer inte längre att handla i butik åt dig. I stället hjälper de dig att beställa varor digitalt.

Tidsplan för införande

  • Först i områdena Centrum och Hille/Strömsbro.
  • Därefter införs det stegvis i övriga områden.
  • Alla hemtjänstgrupper, både Välfärd Gävles och externa utförare, kommer att använda arbetssättet.
  • Målet är att det ska vara infört 2026.

Varför förändringen görs

Det här är en del av arbetet med digital välfärdsutveckling. Digitala lösningar ska vara förstahandsval där det är möjligt, för att möta samhällets ökande behov av omsorg. Där det är möjligt och relevant ska digitala lösningar vara förstahandsval.

Vanliga frågor och svar

Beställa varor och betala

Nej. Om du har en egen surfplatta, dator eller telefon så använder vi den. Om du inte har en egen surfplatta, dator eller telefon med internet (smartphone) har hemtjänstens personal med sig en surfplatta att göra inköpen på. Alla beställningar görs digitalt.

Du väljer själv vilken butik du vill beställa dagligvaror från under förutsättning att butiken erbjuder e-handel. Med dagligvaror menas varor som används dagligen, som mat och hygienartiklar.

Du betalar för de varor du beställer. Du betalar vanligtvis också:

  • en avgift för att butiken plockar ihop varorna.
  • en avgift för att butiken eller hemtjänsten levererar varorna.

Du kan betala på olika sätt. Olika butiker erbjuder olika betalningsalternativ. Det blir en säkrare hantering och du behöver inte lämna ifrån dig betalkort eller kontanter. Vissa butiker erbjuder betalning med faktura. Ibland kommer du att behöva bank-id, bankdosa eller liknande.

Ja, du behöver ha en e-postadress för att kunna göra dina beställningar. Om du inte har en e-postadress behöver du själv eller med hjälp av anhörig skaffa en.

Du ska förvara sådana uppgifter på ett säkert sätt. Personal från hemtjänsten ska inte ha åtkomst till koder eller lösenord till dina betal- och kreditkort.

Få hem varorna

Du bokar tid för leverans samtidigt som du beställer dina varor. Om du behöver hjälp när leveransen kommer ska du prata med den som hjälper dig med din beställning.

Butiken levererar varorna till din dörr.

Ja. Vissa leverantörer erbjuder hjälp att plocka upp. Annars hjälper hemtjänsten dig.

Ja. Om du inte kan öppna dörren själv får du hjälp av hemtjänsten.

Ja. Chauffören som kommer med din beställning kommer att identifiera sig som chaufför till den butik du har valt. Du behöver aldrig lämna ifrån dig något till chauffören, till exempel kontanter eller betalkort.

Nej. Efter att förändringen har införts i ditt hemtjänstområde kommer hemtjänstens personal inte längre att handla fysiskt i butik. I stället hjälper personalen dig att beställa dina varor.