Kontakta oss på Borgarskolan

Välkommen att kontakta oss på Borgarskolan! Här hittar du kontaktuppgifter till rektor, biträdande rektorer, expeditionen, studie- och yrkesvägledare och elevhälsa.

Skolledning och expedition

Om du vill nå en lärare, kontakta i första hand administrationen så slussar de dig vidare.

Rektor

Mikael Englund
Telefon: 026-17 93 50
E-postadress: mikael.englund@gavle.se

  • Kontakt nationell och lokal idrottsutbildning (NIU/LIU)

Biträdande rektor

Lenica Hansson Singh
Telefon:  026-17 93 66
E-postadress: lenica.hansson_singh@gavle.se

  • Ekonomiprogrammet
  • Försäljnings- och serviceprogrammet

Biträdande rektor

Tomas Östlund
Telefon: 026-17 93 51
E-postadress: tomas.ostlund@gavle.se

  • Fordons- och transportprogrammet
  • Samhällsvetenskapsprogrammet

Rektor introduktionsprogram

Anna Jerlinder Krüger (tf)
Telefon: 026-17 92 21
E-postadress: anna.jerlinder_kruger@gavle.se

Biträdande rektor introduktionsprogram

Linda Gillving
Telefon: 026-17 72 54
E-postadress: linda.gillving@gavle.se

  • Individuellt alternativ
  • Yrkesintroduktion

Skoladministratör

Annika Palm
Telefon: 026-17 93 54
E-postadress: annika.palm@gavle.se

Skoladministratör

Birgitta Nerséus
Telefon: 026-17 99 12
E-postadress: birgitta.nerseus@gavle.se

Skoladministratör introduktionsprogram

Mari Hansson
Telefon: 026-17 93 53
E-postadress: mari.hansson@gavle.se

Studie- och yrkesvägledare

Lisa Nygren
Studie- och yrkesvägledare
Telefon: 026-17 93 55, 079-072 95 30
E-postadress: louise.nygren@gavle.se

  • Fordons- och transportprogrammet
  • Samhällsvetenskapsprogrammet

Ida Thelander
Studie- och yrkesvägledare
Telefon: 026-17 93 52, 076-518 77 59
E-postadress: ida.hansson@gavle.se

  • Ekonomiprogrammet
  • Försäljnings- och serviceprogrammet